Dedektif Şirketleri | Dedektif firmaları - Özel Dedektif - Investigator Istanbul - Dedektiflik Şirketleri

Özel Dedektif Yasası

ÖZEL DEDEKTİFLİK ŞİRKETLERİ YASASI

 

Türkiyede bir takım çevreler kasti olarak özel dedektiflik şirketi yasasının çıkmasına engel olmaktadırlar. Bu gün üçüncü dünya ülkelerinde bile yasaları mevcut halde resmi olarak çalışan özel dedektifler maalesef ülkemizde bu art niyetli kişiler yüzünden yasadan mahrum bir şekilde çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar.


Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın bir çok ülkesinde her yıl yüzlerce tecavüzcü-hırsız-gaspçı özel dedektifler tarafından yakalanarak adalete teslim edilmektedir. Her yıl binlerce kayıp insan özel dedektiflik şirketleri tarafından bulunup ailesine teslim edilmektedir. Her yıl bir çok cinayet yine özel dedektiflerin titiz çalışması sonucu aydınlatılmaktadır.


Özel dedektiflik bilinenin aksine sadece karı-koca takibinden ibaret değildir. Bu iş dedektifliğin sadece % 10 una tekabül etmektedir. Hani bir söz vardır, "Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok". işte Türkiye’de bir takım art niyetli insanlar sırf show uğruna tv lere çıkıp özel dedektifliğin gereksiz olduğunu söyleyerek Türk insanını ve Türkiye’yi Amerikayı yeniden keşfetmeye zorlamaktadırlar. Yasanın çıkmasını engelleyerek, bu şekilde ülkemizi milyonlarca lira ekonomik kayba uğratmaktadırlar.


Yine Türkiye’de bazı art kişilerde aklımızın dahi alamayacağı ne olduğunu bilmediğimiz sebeplerden dolayı saçma sapan tamaiyle egolarının tatmini amacıyla emir yazıları çıkartarak kolluk kuvvetini kanunsuz hiçbir şey yapmayan özel dedektiflerin üzerine salmaktadır. Kişi takibi, ses ve görüntülerin kaydedilmesi, telefonların dinlenmesi gibi faaliyetlerden bahsedilmektedir. Bunların yapılması tabiki suçtur. Peki bu suçların hiçbirini işlemeyen özel dedektifler, bunların durumu nasıl olacak? Düşünün bir ailenin çocuğu kaybolmuş ve aylar geçmiş bulunamamış, aile perişan devlet ise aciz duruma düşürülmüş, bu durumda bir özel dedektifin kendi yetenekleriyle titiz bir çalışma sonucu bu çocuğu bulup ailesine teslim etmesinin ne zararı olabilirki. Aydınlatılamayan bir cinayeti bir özel dedektifin aydınlatıp suçluyu adalete teslim etmesinin, Türk milletine Türk devletine ne zararı olabilirki? Ya da bir terör örgütü saldırı düzenlemiş, bu suçu işleyen kişi veya kişileri bir özel dedektifin titiz bir çalışma sonucu bulmasının ve adalete teslim etmesinden kim rahatsız olur, kim çekememezlik yapabilir? Bu ülkede, rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU ve yanındaki arkadaşlarının helikopter kazasından sonra, ufacık bir bölgede bile günler sonra bulunması hepimizin yüreklerini dağlamadı mı? Hepimizin gözlerini yaşartmadı mı? Peki bir özel dedektif o donmak üzere olan gazeteciyi diğerlerini ölmeden önce bulsaydı kötümü olurdu? 


Açıkçası biz kesinlikle bu ülkede özel dedektiflere ve özel dedektiflik şirketlerine çamur atanların art niyetli olduklarını bu ülkenin gelişmesini ve insanların mutlu olmasını istemediklerini düşünüyorum.


Özel dedektiflik büroları ve özel dedektif hizmeti bu gün Bulgaristan, Almanya, Fransa, Romanya ve dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde var. Fakat nasılsa yine bizim ülkemizde Türkiye de birileri çıkıyor özel dedektifliğe karşı çıkıyor. Hani bazıları kendisi yanlışı düzeltmez düzeltene de karşı çıkar ya aynen öyle. bir ilin sanayi odası başkanı açıklama yapıyor. Türkiye’de özel dedektiflik yasal değil diyor. peki sen savcı mısın hakim misin, senin böyle bir açıklama yapmaya yetkin var mı? Bu kadar özel dedektiflik şirketi odalara kaydolurken neredeydin? Bu firmalardan her yıl aidat toplanırken neredeydin? Özel dedektifler çalıntı eşya buluyormuş, kaçırılanları buluyormuş ve bunlar yasal değilmiş. Soruyorum size kaçırılan bir çocuğu bulmak TCK’ nın hangi maddesine göre suç veya hangi kanuna göre suç, ya da çalıntı bir eşyayı bulan bir özel dedektiflik bürosu Türkiye’de hangi suçu işlemiştir. Cevap veremezler çünkü sadece Türkiye’de değil dünyada böyle bir suç yok. Bırakın suçu ABD’ de ödül veriyorlar. bir çok devletin ödül verdiği özel dedektifleri Türkiye’de cezaevine atmaya çalışmak sadece bizim ülkemize mahsus olsa gerek. 


Türkiye’de özel dedektiflik ücretleri diğer ülkelere göre de çok düşük. Vatandaşlarımız bir özel dedektiflik bürosundan hizmet almadan önce mutlaka özel dedektif fiyatlarını öğrenmesini tavsiye ederiz.


Özel dedektiflerin ve ya özel dedektiflik bürolarının çözeceği binlerce olayın, emniyet birimleri tarafından çözülmeye çalışılmasının, ülkemizde yol açtığı ekonomik kayıplar ortadadır. ayrıca, ülkemizde çözülemeyen binlerce suç dosyasının varlığı düşünülüp bu çözümsüzlüğün insanlarımızın zihninde devlete güvensizlik gibi bir sonuca yol açtığı düşünülürse, özel dedektiflik yasasına karşı çıkan insanların yol açtığı zararlar daha aşikar ortaya çıkacaktır.


Yine bir takım insanlar Tv lere çıkarak ;"özel dedektiflik adıyla sahtekarlık yapıyorlar!!!"


Gazetelerdeki ilanlara kanmayın! gibi mesnetsiz açıklamalar yapmaktadır. Oysa her işte olduğu gibi özel dedektiflerde de art niyetli insan çıkacaktır. Tabiki bu insanlar er geç yakalanıp adaletin önüne çıkacaktır. Ancak emniyette, jandarmada çürük elma çıkmıyor mu tabiki çıkıyor peki birisi çıksa dese "emniyet, jandarma adıyla sahtekârlık yapıyorlar" doğru olur mu tabiki olmaz. Kuyumcularda çürük elma çıkmıyor mu? tabiki çıkıyor, sahte altın satan kuyumcu çıkmıyor mu? tabiki çıkıyor peki birisi çıksa dese "kuyumculuk adıyla sahtekarlık yapıyorlar", doğru olur mu? tabiki olmaz.


 İnsanlarımızın bu tür kıskançlık ve art niyet kokan açıklamalara itimat etmemelerini ancak özel dedektiflik hizmetide alırken, önüne gelenden bu hizmeti almaya çalışmamalarını, mutlaka sabit telefon-vergi levhası-eğitim sertifikaları gibi objeleri dikkate almalarını tavsiye ediyoruz.
 

Zabata özel dedektif friması 1995 yılında İstanbul-fatihte kurulmuştur. Özel dedektif büromuz, sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin bir çok ilinde hizmet vermektedir. Zabata özel dedektif firması,  hadımköy, silivri, arnavutköy, ataşehir, avcılar, bağcılar, bahçelievler, başakşehir, bayrampaşa, bakırköy, beşiktaş, beykoz, beylikdüzü, beyoğlu, büyükçekmece, çatalca, çekmeköy, esenler, esenyurt, eyüp, fatih, gaziosmanpaşa, güngören, kadıköy, kağıthane, kartal, küçükçekmece, kağıthane, maltepe, sancaktepe, pendik, sarıyer, sultanbeyli, sultangazi, şile, şişli, tuzla, ümraniye, üsküdar, zeytinburnu, etiler, bebek, gayrettepe, tarabya, yeniköy, ataköy, yeşilköy olmak üzere İstanbul’un tüm ilçelerinde özel dedektiflik hizmeti verebilmektedir. eğer İstanbul’un en ücra köşesinde dahi hizmet verebilecek özel dedektif şirketi, arıyorsanız Zabata özel dedektif firması hizmetinizdedir.

   

Zabata özel dedektif firması, olarak biz master diplomasına sahip özel dedektiflerimiz ile başta İstanbul olmak üzere, Antalya, Bursa, Ankara, İzmir ve Türkiye’nin daha birçok ilinde, dünya da ise başta Almanya, İtalya, Irak, Afganistan, İran, Hollanda, Fransa, İsviçre, İngiltere, Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan, Libya, Mısır, Cezayir, Fas, Tunus, Rusya, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Gürcistan, İsrail, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya olmak üzere birçok ülkede özel dedektif hizmeti vermekteyiz. eğer bir ülkede yatırımınız olacaksa ve o ülkede güvenilir özel dedektif şirketi, özel dedektif firması, arıyorsanız lütfen Zabata özel dedektiflik bürosunun aramaktan çekinmeyin.

   

Zabatan dedektiflik firmasında özel dedektif hizmetleri ücretleri makuldür ve iş yapış garantilidir. şu ana kadar hiç bir kişi özel dedektif firmamızdan memnun olmadan ayrılamamıştır.

 

 

 

DETECTIVE PRIVATE COMPANIES ACT

 

Act as a private detective company in Turkey emergence of a team are making deliberate circles. These days, even in third world countries, the laws in our country, unfortunately, the current state official who sought work as private investigators because of the law in a way denied to avoid being noticed.

 

Today, the United States and in many countries around the world each year hundreds rapist-burglar-grabber caught by private investigators are brought to justice. Every year, thousands of missing people will be found by a private investigator companies are being delivered to his family. Every year a lot of murder as a result of meticulous work private detectives still illuminated.

 

Follow-up of a private investigator is not only contrary to popular belief not only husband and wife. Detective corresponds to only 10% of the job. You know, there is a saying, "America is no need to reinvent." just show a number of people for the sake of Turkey's malevolent private detective tv s come out saying that it was unnecessary force the rediscovery of the Turkish people and Turkey, America. By preventing the law in this way, our country uğratmaktadırlar economic loss of millions of pounds.

 

However, some of the art in Turkey, people do not know what our minds can not even silly reasons writings by removing the enforcement order to the satisfaction of ego strength tamaiyle doing nothing illegal releases of private detectives. People follow-up, sound and image recording operations are mentioned, such as telephone tapping. Doing so, of course crime. So none of these crimes bearing private investigators, their situation will be like? Think of the past months, lost and found, a family, the family is devastated state incapable of reduced state, in this case a private investigator to find this child's family as a result of their own capabilities, the delivery of a thorough study what harm can it be. A private detective in a murder unclear illuminates the delivery of criminal justice, the Turkish nation, the Turkish state what harm can it be? Organized attack or a terrorist organization, person or persons who committed this crime as a result of a meticulous study of a private investigator, who would bother to find, and the fact that justice, who can envy? In this country, the late Muhsin YAZICIOĞLU and his friends after the accident helicopter, even in a tiny dağlamadı days after the hearts of all of us is there? Are we yaşartmadı eyes? So the journalist to a private investigator to freeze the others before he died he would be if he got the kötümü?

 

Obviously, private detectives and private detective companies in this country, we will definitely malicious detractors that the development of this country and I think people do not want to be happy.

 

Private detective agencies and private detective service these days, Bulgaria, Germany, France, Romania, and in almost all countries of the world there. But somehow, somebody is still our country, Turkey is opposed to a private detective. You know, some of them opposes itself to correct the mistake, fix exactly. explains the head of a provincial industrial facility. Turkey says that a private investigator is not legal. Are you the prosecutor can judge what you do have the authority to make such a statement? Rooms with private detective company where you signed up for this so? This is where companies collecting dues every year? Private detectives and find the stolen goods, and find the abducted, and they were not legal. I ask you to find a child kidnapped Penal Code ', which according to the law of the crime or offense which according to article, or stolen, a private detective agency finds an item which Turkey committed the crime. Not respond to such a crime because they do not only in Turkey but around the world. Leave the crime in the United States giving the award. award given by the state to take a lot of work with private detectives in prison in Turkey, not only in our country must be off.

 

Very low compared to other countries in the private detective fees. Citizens of a private investigator prices private investigator to learn before taking office, the service is highly recommended.

 

Thousands of private detectives or private detective agencies to solve the incident, the police units working with resolved by our country, the economic losses caused by the obvious. In addition, thousands of unsolved crimes in our country, this is considered and the existence of the file as a result of insecurity caused by the deadlock state, given that the minds of our people, the people are against the law for damages caused by a private investigator will appear more obvious.

 

However, some people s Taking TV, "doing fraud as a private detective!"

 

Do not be fooled ads in the newspapers! has made statements as unfounded. However, as with everything in private detectives will be ill-intentioned people. Of course, sooner or later these people will be caught and brought to justice. However, safe, gendarmerie is of course what one rotten apple does not object lo pattern "police, the gendarmerie are doing fraud with the name" Does the right does not, of course. Does jewelers rotten apple does not? is, of course, selling fake gold jewelery does not object? Well of course, is one of the lo pattern "as jewelry fraud are doing" the right, will you? Of course not.

 

Our people not to rely on these types of disclosures that smells of jealousy and wantonness, but when the service is a private investigator, her best çalışmamalarını to this service, do objects such as fixed telephone-tax certificate-training certificates are recommended to take into consideration.

 

Was established in 1995 in Istanbul-fatihte Zabata friması private detective. Private detective bureau, not only in Istanbul, Turkey serves many cities. Zabata private detective firm, Hadımköy, Silivri, arnavutköy, ataþehir, hunters, farmers said, bahçelievler, başakşehir, bayrampaşa, bakırköy, Beşiktaş, beykoz, beylikdüzü, beyoğlu, büyükçekmece, Catalca, çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, fatih, gaziosmanpaşa, güngören , boston, Kağıthane, eagle, küçükçekmece, Kağıthane, maltepe, sancaktepe, Pendik, Sarıyer, sultanbeyli, Sultangazi, Sile, şişli, salt, ümraniye, Uskudar, zeytinburnu, etiler, baby, gayrettepe, Tarabya, Yenikoy, ataköy, including Yesilkoy private detective service is able to provide all the districts of Istanbul. even in the most remote corner of Istanbul to serve the private detective company private detective firm are looking for a Zabata service.

   

Zabata private detective firm, we have a master's degree with private detectives, especially in Istanbul, Antalya, Bursa, Ankara, Izmir and many other cities in Turkey over the world, primarily in Germany, Italy, Iraq, Afghanistan, Iran, the Netherlands, France , Switzerland, United Kingdom, Syria, Lebanon, Saudi Arabia, Libya, Egypt, Algeria, Morocco, Tunisia, Turkey, Bulgaria, Romania, Azerbaijan, Georgia, Israel, Kosovo, Bosnia and Herzegovina, Macedonia, the United States, Canada, Japan, including private detective services are provided in many countries. investment in a country and that country if it is to be a reliable private detective company private detective firm, are looking for a private detective's office, please feel free to call Zabata.

   

Zabatan private investigator detective firm doing business in services charges are reasonable and guaranteed. satisfied so far, no one person without a private investigator not leave our company.

 

   

Have the companies in Turkey you are about to establish a partnership or merge with provided you with correct information on their turnover and state of their business? Are they hiding their high debts to the treasury or the social security organization (SSK)? Are they honest in stating their assets? Are their company accounts realistic? Would the partnership in question prove an efficient field of business in Turkey? Our private investigator in Turkey  will look into all these and similar questions and find the answers for you. 
   

Private investigator of the detective agency will provide you with a file containing all kinds of information you may think of on persons, institutions, companies and all kinds of legal entities. 
Our agents are at your service in finding out the address of any person, institution or legal entity you may wish to locate in Turkey. We will do everything we can to find any members of your family who might have been lost during their visit to turkey. 
   

We are at your services in finding any persons and all kinds of living things that have been lost. We would especially like to highlight our professional investigation services in locating children abducted by a parent in Europe, United States or Turkey. 
   

Please contact our offices in İstanbul and abroad on any other investigation services you may require or to receive our consulting services. 
   

Our private investigation services

 • Child abduction in Turkey

 • Investigation on the spot in Turkey

 • Surveillance in Turkey

 • Company investigation in Turkey

 • Looking for hidden cameras and bugs at home or premises in Turkey

 • Address determination in Turkey

 • Investigating into falsified and dubious documents in Turkey

 • Property and land appraisal in Turkey

 • Investigation on the spot in Turkey

 • Locating lost vehicles in Turkey

 • Investigation into personnel’s judicial record in Turkey

 • Credit risk analysis in Turkey

 • A person’s clearance analysis in Turkey

 • Product brand and patent investigation in Turkey

 • Hostage and ransom affairs  in Turkey

 • Pre-marriage investigation in Istanbul

 • Website investigation in Istanbul

 • Personal protection and security information on a person in Istanbul

 • Etc.

    İf you want to private investigator in İstanbul please call us,


İf you want to private detective in Turkey please call us. Antalya. Bursa, İstanbul all Turkey. private detective in Iran, private detective in IRAQ, personal security iraq, private investigator in iraq, private investigator in Saudi Arabia, , private investigator in syria, private detective in Germany, private detecvtive in England, private detective in Nederland, private detective in Bulgaria, Private detective in Romania, private detective in Italy.

 

dedektif turkei, dedektiv turkei,